نیروگاه های تولید پراکنده (مولد مقیاس کوچک و CCHP )

10 / 10
از 1 کاربر

معرفی

  منظور از تولید پراکنده برق (Distributed generation و یا District generation)، تولید برق از منابع کوچک در محل مصرف و یا در نزدیکی محل مصرف است. اعمال درست تولید پراکنده برق به افت جریان و ولتاژ خطوط انتقال کمک نموده و سبب پایداری بیشتر شبکه می‌شود.

  این روش تولید انرژی در مقابل روش تولید متمرکز نیروگاه‌های بزرگ قرار می‌گیرد. در این روش حجم تلفات انرژی برق منتقل‌شده کم می‌‌شود چرا که برق بسیار نزدیک به محل مصرف و یا حتی در همان ساختمان تولید می‌گردد. علاوه بر این اندازه و تعداد خطوط قدرتی که باید ساخته شود کاهش می‌یابد.

  یکی از مزایای تولید پراکنده، فاصله کم محل تولید توان و مصرف آن است که امکان برخورداری از حرارت تولیدشده در فرآیند تولید برق را نیز مهیا می‌سازد.  منظور از تولید هم‌زمان حرارت و توان الکتریکی، CHP، تولید هم‌زمان دو شکل الکتریکی و حرارتی انرژی به صورت هم‌زمان است. لذا در مولد‌های قدرت امروزی که غالباً از سوزاندن سوخت‌های فسیلی و گرمای حاصله برای تولید قدرت مکانیکی و در ادامه تبدیل آن به انرژی الکتریکی استفاده می­شود، می­توان با تعبیه سیستم‌های مناسب بازیافت حرارت، از گرمای مازاد فرآیند تولید برق نیز بهره جست. در صورتی که در سیستم انرژی علاوه بر حرارت و برق، تولید سرمایش نیز اعمال گردد، در اصطلاح تولید هم‌زمان برق، حرارت و برودت، Combined Cooling, Heat and Power) CCHP)، انجام می‌پذیرد.

 

CCHP

 

از مزایای سیستم‌های تولید هم‌زمان می‌توان به افزایش راندمان کل با بازیافت حرارت سوخت از حدود %40-%30 به 90%-80%، کاهش اتلاف انرژی الکتریکی در خطوط انتقال، کاهش وابستگی به شبکه و افزایش اطمینان در تأمین انرژی و امکان فروش برق مازاد به شبکه، اشاره نمود.

 

 

 

خدمات قابل ارائه در زمینه نیروگاه های تولید پراکنده


 خدمات مهندسی (طراحی، شبیه‌سازی و بهینه‌سازی، و انجام بالانس‌های حرارتی و جرمی)، هم‌چنین تهیه تجهیزات، نصب، راه‌اندازی و بهره‌برداری از سیستم‌های تولید همزمان سرمایش، گرمایش و برق (CCHP) با کمک میکروتوربین، توربین گاز و موتور گازسوز

 

 

 

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :

سمینارها و همایش ها

COP 21

Paris_COP21

آمار