نیروگاه های با تولید متمرکز(بخار، گاز، سیکل ترکیبی)

10 / 10
از 2 کاربر

معرفی

نیروگاه­های تولید متمرکز در واقع به تولید توان و الکتریسیته در تأسیسات بزرگ اطلاق می­شود. این تأسیسات تولید توان، غالباً دور از مصرف کنندگان قرار داشته و از طریق خطوط انتقال ولتاژ بالا به شبکه برق متصل می­شوند. به­ عنوان نمونه­ هایی از تولید متمرکز انرژی می­توان به نیروگاه­های هسته‌ای، نیرو‌گاه‌های سوخت فسیلی، نیروگاه­های آبی و حتی نیروگاه­های بزرگ بادی و خورشیدی اشاره نمود.

در حال حاضر بخش اعظمی از انرژی مورد نیاز کشورمان از نیروگا‌ه‌های سوخت فسیلی گاز ،بخار و سیکل ترکیبی تأمین می­شود.

نیروگاه‌‌های گازی از توربین‌های گاز برای تولید توان خود بهره می‌جویند. بخش‌های اصلی توربین گاز شامل کمپرسور‌، محفظه احتراق و توربین می­شود که توان ورودی به توربین توسط ژنراتور نهایتاً مطابق با شکل زیر به برق تبدیل می‌ گردد.

سیکل توربین گاز 

 

از مزایای توربین گاز می­توان به احتراق پاک‌تر گاز طبیعی و اثرات زیست محیطی کمتر آن در مقابل دیگر سوخت‌های فسیلی اشاره نمود. این نیروگاه‌ها زمان راه‌اندازی کوتاهی (10 تا 20 دقیقه) داشته و بسیار مناسب برای پشتیبانی در تولید توان هستند. در مقام مقایسه، این نیروگاه‌ها نسبتاً کوچک‌ بوده و به زمان و هزینه کمتری برای ساخت و نصب نیاز دارند.

نیروگاه‌های حرارتی نیروگاه‌هایی هستند که محرک اولیه آن‌ها توسط بخار به حرکت درمی‌آید. با حرارت دادن آب، بخار تولید شده و از آن برای به حرکت در آوردن توربین بخار و تولید برق در ژنراتور استفاده می‌شود.

در نیروگاه‌های سیکل ترکیبی، برای افزایش راندمان، حرارت گازهای خروجی از توربین گاز مطابق با شکل زیر برای تولید بخار و راه‌اندازی توربین بخار مورد استفاده قرار می­گیرد. در این نیروگاه‌ها با کاهش دمای گازهای خروجی تا 140 درجه سانتیگراد می‌‌توان تا 60% راندمان خروجی گرفت. 

سیکل نیروگاه ترکیبی 

 

 

خدمات قابل ارائه در زمینه نیروگاه های متمرکز

 

 خدمات مهندسی (طراحی، شبیه‌سازی و بهینه‌سازی، و انجام بالانس‌های حرارتی و جرمی)، هم‌چنین تهیه تجهیزات، نصب، راه‌اندازی و بهره‌برداری از:

  • سیکل‌های نیروگاه‌های بخار، گاز، سیکل ترکیبی
  • تبدیل نیروگاه‌های گازی موجود به سیکل ترکیبی، بازتوانی نیروگاه‌های بخار قدیمی (Repowering) جهت افزایش بازده نیروگاه، استفاده از گرمایش منطقه‌ای (District Heating) در نیروگاه‌های بخار و سیکل ترکیبی برای حذف یا کاهش اتلاف گرما در کندانسور
  • واحدهای نیروگاهی و تأسیسات جانبی آنها (یوتیلیتی) در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی
  • بویلرهای تولید بخار (فایرتیوپ و واترتیوپ) و هم‌چنین بویلرهای بازیافت حرارت (HRSG) برای سیستم‌های معمول و تولید همزمان سرمایش، گرمایش و برق (CCHP)
  • سیستم‌های خنک‌کاری هوای ورودی به توربین گاز نظیر روش‌های خنک‌کاری تبخیری (نظیر Inlet Fogging و Media)، روش‌های خنک‌کاری کویلی (تبرید تراکمی تبخیری و تبرید جذبی)، و روش مخزن ذخیره انرژی Thermal Energy Storage) TES)
  • دوگانه‌سوز کردن موتورهای دیزل‌های ایستگاهی دائم کار و اضطراری (با مصرف 100 درصد گازوئیل) به دوگانه‌سوز (با مصرف 10-5 درصد گازوئیل و 95-90 درصد گاز طبیعی) در کشور

 

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :

سمینارها و همایش ها

COP 21

Paris_COP21

آمار