سیستم های الکترونیک و کنترل صنعتی

10 / 10
از 1 کاربر

 

 ICS

 

معرفی

 

در صنایع مختلف از اتوماسیون و کنترل صنعتی برای بهبود کمیت و کیفیت محصولات تولیدی استفاده می‌شود. با کمک اتوماسیون بخشی از وظایف کارگران به سیستم‌ها و تجهیزات خودکار واگذار شده و افراد تنها وظیفه نظارت و استفاده از این تجهیزات را برعهده می‌گیرند. برای این مهم از سیستم‌‌های کنترل صنعتی Industrial Control Systems) ICS)  بهره برده می‌شود. سیستمهای کنترل صنعتی به مجموعه ای از سیستم های کنترل اطلاق می‌گردد که در صنایع مختلف مورد مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ مثل سیستمهای کنترل سرپرستی و گردآوری داده (SCADA) ، سیستمهای کنترل توزیع شده (DCS) و سیستمهای کوچکترقابل پیکره بندی همانند سیستم کنترل‌کننده منطقی برنامه‌پذیر (PLC) که در اکثر زیر ساختها و بخشهای صنعتی یافت می شود. ICS کاربردهای فراوانی در صنایع آب، برق، نفت و گاز دارد.

 

DCS :

سامانه کنترل توزیع شده یا  Distributed control system) DCS)، سیستم کنترلی برای یک فرایند و یا یک کارخانه است که در آن اجزاء کنترلی در سیستم توزیع شده‌اند (برخلاف سامانه کنترل توزیع‌نشده که از یک کنترلر مرکزی استفاده می‌شود) و از یک ساختار چند لایه با سطوح مختلفی چون سرپرستی و مدیریت تا سطوح زیرین کنترل محلی فرایند‌ها ساخته می‌شود.  DCSها در صنایع شیمیایی، سیستم‌های نیروگاهی، سیستم‌های آب و فاضلاب، خودروسازی و ... کاربرد دارد.

 

SCADA :

سامانه سرپرستی و گردآوری داده یا  Supervisory Control And Data Acquisitio) SCADA)، عموماً به سیستم های کنترل و اندازه گیری در مقیاس بزرگ اطلاق می‌گردد. این سامانه از بنیاد کلی دستگاه های کنترل پراکنده (DCS) پیروی کرده و بر پایه یک هدف بنا شده اند. با این وجود تفاوت‌های برجسته‌ای همچون نوع کاربرد و کارایی بین این سامانه ها وجود دارد. سیستمهای SCADA برای نظارت و یا کنترل فرایند‌های شیمیایی ، حمل ونقل، سیستمهای آب‌رسانی شهری ، کنترل و توزیع برق و در خطوط نفت و گاز و ... استفاده می شود.

 

PLC :

کنترل کننده منطقی برنامه پذیر یا Programmable Logic Controller) PLC)، یک سیستم کنترل کامپیوتری است که در آن پردازنده مرکزی (CPU) به طور پیوسته بر وضعیت دستگاه‌های ورودی نظارت کرده و بر اساس یک برنامه مشخص وضعیت دستگاه‌های خروجی را کنترل می‌کند. تقریباً عملکرد تمام خطوط تولیدی و فرایندهای ماشینی با استفاده از PLC قابل ارتقا و بهبود است.

PLC 

 

 

 

خدمات قابل ارائه در زمینه سیستم های الکترونیک و کنترل صنعتی

  • توسعه سیستم‌های انرژی الکتریکی بهینه
  • طراحی و ساخت سامانه‌های الکترونیک، کنترل و اتوماسیون صنعتی
  • طراحی و ارائه راهکارهای ارتباطی و مخابراتی (Telemetry ,Tele command)
  • انجام پروژه‌های مانیتورینگ و کنترل ادوات صنعتی، اتوماسیون و ابزار دقیق در کارخانجات با طراحی و پیاده‌سازی سیستم‌های کنترل صنعتی  PLC، DCS، SCADA جهت صرفه‌جویی در هزینه و بهینه‌سازی مصرف انرژی
  • طراحی و بومی‌سازی سیستم‌های مدیریت هوشمند ساختمان  (BMS)
  • طراحی و ساخت انواع مدارات الکترونیکی، تسترها، منابع تغذیه DC/AC، قفل‌های رمز دیجیتال
  • آموزش و ارائه مشاوره در زمینه استقرار استاندارد‌های EMC/EMI در طراحی و ساخت محصولات الکتریکی
  • طراحی و ساخت انواع مدارات واسط جهت ارتباط با انواع سنسورهای فشار، دما، حرکت، سرعت و...

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :

سمینارها و همایش ها

COP 21

Paris_COP21

آمار